24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Це захворюваня подекуди трапляється і у вагітних жінок. Як розпізнати це туберкульоз, чи є небезпека для плода, чи є це приводом для вибору способу пологів? Про це та інше йтиметься в цій статті.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є Mycobacterium tuberculosis. Основний шлях зараження – повітряно-крапельний, тому найбільш часто при цьому захворюванні і уражаються органи дихання.

Більшість людей є носіями мікобактерій туберкульозу, і лише під впливом несприятливих факторів хвороба може маніфестувати своїми яскравими симптомами. У результаті змін гормонального фону і фізіологічного зниження імунітету вагітні не є винятком з групи ризику розвитку цього інфекційного захворювання. Симптоми туберкульозу частіше проявляються в першому триместрі, рідше – у другій половині вагітності.

Симптоми туберкульозу при вагітності

У першій половині вагітності симптоми туберкульозу часто жінки приймають за прояви токсикозу і легку застуду. Слабкість, загальне нездужання, незначне підвищення температури, постійне покашлювання не викликають жодного занепокоєння у вагітної, в той час, коли в легенях активно розвиваються запально-деструктивні процеси.

У другій половині вагітності симптоми туберкульозу в більшості випадків менш виражені в результаті зниження запального процесу та заміщення сполучною тканиною ділянок деструкції. Проте в окремих випадках, коли організму не вдається подолати інфекцію, мікобактерії здатні поширюватися по всьому організму вражаю органи черевної порожнини, кісткову і лімфатичну системи.

Небезпека для плода

Легенева форма туберкульозу не небезпечна для плоду в утробі матері. При діагностиці позалегеневих форм туберкульозу ризик інфікування плода підвищується. Вважається, що плацентарний бар’єр є непроникним для мікобактерій, тому частіше зараження дитини відбувається в пологах. У деяких випадках дитина все ж може народитися з туберкульозним ураженням внутрішніх органів.
Через високу небезпеку зараження дитини після народження її ізолюють від матері з активною формою туберкульозу.

Пологи і туберкульоз
Туберкульоз – не є патологією, яка вимагає певного підходу до розродження вагітної. При виборі способу пологів лікар приймає рішення тільки за акушерським показаннями. Винятком є туберкульоз важкого ступеня з вираженою серцево-судинною та/або поліорганною недостатністю.

ya-matusya.com.ua